2014 JAMES A KERSTETTER 5K RUN

5K RUN

Age Group Results

July 12, 2014


Results By DMC Timing


Men: Top Finishers 1- 9 10-13 14-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-13 14-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Top

Female TOP 5K FINISHERS Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    MICHAELA FOISY                                          728   19       14        18:59.1     19:00.0      0:00.9      6:07/M
       2    SARAH ZIEGELMEYER                                       660   17       67        22:47.5     22:53.3      0:05.8      7:21/M
       3    Sarah Hamilton                                          735   15       73        23:12.1     23:13.6      0:01.5      7:29/M
Top

Female 0 and under

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    DELOIS HOLLIS-MOORE                                     267    0      355        30:42.9     31:29.6      0:46.7      9:54/M
Top

FEMALE 9 & UNDER

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    REECE LEIBY                                             331    5      431        33:20.7     33:28.0      0:07.3     10:45/M
       2    AUDREY PRECHTEL                                         677    8      580        38:11.7     38:49.9      0:38.1     12:19/M
       3    LYNDSEY KOEPP                                           317    9      604        39:20.3     39:36.7      0:16.3     12:41/M
       4    JORDAN TILLMAN                                          602    8      605        39:26.7     39:59.0      0:32.2     12:43/M
Top

FEMALE 10 to 13

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    KELSEY GANNON                                            34   13      119        24:51.4     24:54.7      0:03.2      8:01/M
       2    GIANNA FOISY                      Elyria  OH            180   13      144        25:44.0     25:48.8      0:04.8      8:18/M
       3    HAILEY BARTISH                    Wellington  OH         25   13      372        31:12.3     31:36.9      0:24.5     10:04/M
       4    Natash Knowlton                                         733   11      379        31:14.2     31:17.2      0:02.9     10:05/M
       5    AUTUMN SADDLER                                          508   13      420        32:46.9     33:16.0      0:29.1     10:34/M
       6    HANNA SCHRAMM                     ELYRIA                520   12      451        33:43.5     34:15.1      0:31.6     10:53/M
       7    ACELYNN THOMPSON                                        599   12      462        34:00.3     34:18.9      0:18.5     10:58/M
       8    EMMA SUMPTER                                            580   13      465        34:04.4     34:20.9      0:16.5     10:59/M
       9    ANNA THOMPSON                                           600   12      470        34:09.2     34:28.4      0:19.2     11:01/M
      10    HALEY HALL                        Elyria                239   13      568        37:45.6     37:49.9      0:04.3     12:11/M
      11    LINDSEY HALL                      Elyria                238   10      569        37:46.1     37:49.8      0:03.7     12:11/M
      12    KAYLER PARKER                                           195   12      587        38:24.9     38:43.6      0:18.6     12:23/M
      13    ASHLEY BLASCAK                                          747   11      625        40:20.7     40:39.0      0:18.2     13:01/M
Top

FEMALE 14 to 18

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    ERIN THEILE                       North Ridgeville  O   598   16       95        24:02.2     24:08.0      0:05.8      7:45/M
       2    MADISON LAMBERT                                         323   16      167        26:25.0     26:27.2      0:02.1      8:31/M
       3    MORGAN REDDINGER                                        484   15      196        26:49.6     27:15.6      0:26.0      8:39/M
       4    JULIA PLUMB                                             466   16      207        27:10.6     27:13.1      0:02.4      8:46/M
       5    MADISON LACHNER                                         322   17      228        27:37.3     27:42.5      0:05.2      8:55/M
       6    KAYLEIGH PENTON                                         709   14      229        27:37.5     27:42.5      0:04.9      8:55/M
       7    LAUREN MAKI                                             352   14      231        27:38.4     27:43.6      0:05.1      8:55/M
       8    Alexis Cozart                                           724   14      235        27:45.5     27:47.3      0:01.8      8:57/M
       9    TAYLOR ODELL                      ELYRIA                428   16      237        27:47.9     27:54.0      0:06.1      8:58/M
      10    CASSIE CUNNINGHAM                 ELYRIA                122   18      273        28:45.2     28:56.3      0:11.0      9:16/M
      11    NICOLE ARCHER                                           699   17      280        28:50.4     29:09.8      0:19.3      9:18/M
      12    Olivia Lames                                            759   14      295        29:01.5     29:15.7      0:14.2      9:22/M
      13    EMILY CORNISH                                           114   18      327        29:48.3     30:06.7      0:18.3      9:37/M
      14    RACHEL PARSONS                                          446   16      328        29:49.3     30:12.4      0:23.0      9:37/M
      15    BETH ZIEGELMEYER                                        661   14      331        29:51.1     29:57.5      0:06.3      9:38/M
      16    AUGUSTA SMITH                                           548   16      334        29:59.4     30:17.8      0:18.3      9:40/M
      17    EMMA WILLIAMS                                           634   14      348        30:33.2     30:47.9      0:14.7      9:51/M
      18    CAMRYN SMITH                                            760   14      353        30:38.2     30:52.3      0:14.0      9:53/M
      19    MIA MARIOTTI                                            712   17      369        31:02.8     31:09.3      0:06.5     10:01/M
      20    Sabrina Knowlton                                        734   15      374        31:13.4     31:16.3      0:02.9     10:04/M
      21    MEREDITH TERNES                                         596   16      381        31:15.5     31:34.1      0:18.5     10:05/M
      22    Mattea McKinney                                         796   14      388        31:22.7     31:42.3      0:19.5     10:07/M
      23    HALEY SCHMITT                                           515   14      417        32:34.0     32:44.6      0:10.5     10:30/M
      24    CASSEY SCHMITT                                          514   16      467        34:06.1     34:16.8      0:10.6     11:00/M
      25    CASSANDRA CLOUSER                                       104   14      487        34:39.4     34:53.9      0:14.4     11:11/M
      26    Kristin Jelen                                           794   17      505        35:20.8     35:37.8      0:17.0     11:24/M
      27    Reese Whitley                                           799   16      509        35:28.7     36:03.7      0:35.0     11:26/M
      28    NICKY BAILY                                              18   15      547        36:36.7     36:58.4      0:21.6     11:48/M
      29    HALLE PARIS                                             441   14      564        37:39.3     38:28.5      0:49.2     12:09/M
      30    GRACE LIGAS                                             337   15      567        37:44.7     37:48.5      0:03.7     12:10/M
      31    EMILY ELEK                                              158   15      572        37:51.2     38:05.4      0:14.1     12:13/M
      32    TAYLOR SZELIGA                                          586   14      573        37:53.1     38:21.0      0:27.8     12:13/M
      33    Amber Guignette                                         775   18      589        38:34.9     38:50.5      0:15.5     12:26/M
      34    GRACE GANSOR                                            202   17      616        39:51.4     40:41.8      0:50.3     12:51/M
      35    MADELINE WILSON                                         694   14      622        40:13.7     40:40.9      0:27.1     12:58/M
      36    SIERRA SNODGRASS                                        550   17      635        41:17.9     41:31.6      0:13.6     13:19/M
      37    JAEDRA ROBERTS                                          495   15      636        41:24.6     41:47.2      0:22.5     13:21/M
      38    BRANDI KNAPP                                            314   16      650        42:24.1     42:44.9      0:20.8     13:41/M
      39    MACKENZIE MORTON                                        402   14      659        43:40.4     44:00.1      0:19.6     14:05/M
      40    MADI KNAPP                                              315   16      683        46:52.6     47:16.2      0:23.5     15:07/M
      41    ARIANA MCCLUNG                                          374   14      709        52:32.3     52:52.0      0:19.6     16:57/M
Top

FEMALE 19 to 24

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    ABBIE ODELL                       ELYRIA                427   21      157        25:59.3     26:04.8      0:05.5      8:23/M
       2    HEATHER ROBINSON                                        497   20      194        26:45.5     26:56.9      0:11.4      8:38/M
       3    LAUREN MILLER                     Amherst  OH           390   23      202        26:57.9     27:00.8      0:02.9      8:42/M
       4    KAYLEE LIGAS                      Elyria                336   22      232        27:42.4     27:45.8      0:03.4      8:56/M
       5    SHELBY KERSTETTER                                       302   19      251        28:12.8     28:24.0      0:11.2      9:06/M
       6    BRIQUELLE MARCH                                         360   21      253        28:15.3     28:22.7      0:07.3      9:07/M
       7    KIRSTIE COX                                             117   21      268        28:37.1     28:53.2      0:16.0      9:14/M
       8    COURTNEY COX                                            119   23      269        28:37.6     28:53.2      0:15.6      9:14/M
       9    TAYLOR FORD                                             181   20      274        28:48.6     28:58.8      0:10.2      9:17/M
      10    COURTNEY CLARK                                          100   20      276        28:48.7     28:58.7      0:10.0      9:17/M
      11    DILLYN DORSEY                                           141   21      292        28:57.7     29:24.3      0:26.6      9:20/M
      12    TAYLOR SARGENT                                          511   19      308        29:21.8     29:40.1      0:18.3      9:28/M
      13    NIKKI GANNON                                            200   20      311        29:27.0     29:30.8      0:03.8      9:30/M
      14    AMANDA COX                                              118   23      315        29:34.3     29:50.8      0:16.5      9:32/M
      15    MELISSA LINDSEY                                         343   22      320        29:40.6     30:09.3      0:28.7      9:34/M
      16    TIFFANY MCCLELLAND                                      371   20      329        29:50.1     30:05.7      0:15.6      9:37/M
      17    MARISA TERNES                                           595   20      339        30:03.0     30:21.3      0:18.3      9:42/M
      18    BRITTNEY BALSER                                          20   20      349        30:34.4     30:40.7      0:06.2      9:52/M
      19    ASHLEY OLMSTEAD                                         435   21      365        30:58.5     31:29.1      0:30.6      9:59/M
      20    CHELSEA METERA                    ELYRIA                673   24      367        31:00.5     31:10.6      0:10.0     10:00/M
      21    ANDREA MARTIN                                           365   21      368        31:02.5     31:05.7      0:03.1     10:01/M
      22    BRE BENJAMIN                      LAGRANGE               43   22      401        31:37.5     31:55.3      0:17.8     10:12/M
      23    JAMIE JOHNSON                                           291   24      437        33:25.8     33:42.2      0:16.4     10:47/M
      24    ELIZABETH WILSON                                        636   24      446        33:39.9     33:55.3      0:15.4     10:51/M
      25    NATALIE STANIC                                          557   24      447        33:40.4     33:57.4      0:17.0     10:52/M
      26    EMILY HOLP                                              268   22      489        34:40.7     35:13.1      0:32.3     11:11/M
      27    GABRIELLE SCHRAMM                 ELYRIA                518   19      490        34:41.8     35:14.4      0:32.6     11:11/M
      28    LINDSEY DROZDOWSKI                                      143   21      548        36:41.2     37:32.0      0:50.7     11:50/M
      29    JENNIFER PIETCH                                         463   20      559        37:20.8     37:47.1      0:26.2     12:03/M
      30    CHRISTINA VANDYKE                                       609   23      598        39:00.8     39:16.1      0:15.2     12:35/M
      31    MISTY KERSTETTER                                        177   21      607        39:34.8     39:49.7      0:14.9     12:46/M
      32    CHRISTINA GROSS-HUNTINGTON                              225   24      608        39:35.0     39:49.5      0:14.5     12:46/M
      33    STEPHANIE KEFFER                                        299   20      634        41:15.2     41:37.1      0:21.9     13:18/M
      34    NICOLE MAZUREK                                          368   21      668        44:16.9     44:43.9      0:27.0     14:17/M
      35    LEIGHA HARBEITNER                                       249   23      671        44:36.0     44:40.7      0:04.7     14:23/M
      36    RACHEL HASEL                                            252   22      672        44:41.3     44:58.7      0:17.4     14:25/M
      37    ASHLEY STROHMACK                                        575   23      674        44:58.6     44:58.6                 14:30/M
      38    MADALYNNE STANIC                                        559   22      679        45:36.1     45:55.9      0:19.8     14:43/M
      39    AMANDA WEEGMANN                                         625   22      689        47:51.6     48:07.8      0:16.1     15:26/M
      40    Brittney Miller                                         803   23      712        52:44.2     53:25.1      0:40.9     17:01/M
      41    NICOLE BRATUN                                            59   23      715        52:59.6     53:20.7      0:21.1     17:05/M
Top

FEMALE 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Sarah Gersert                                           786   29      104        24:19.5     24:26.0      0:06.5      7:51/M
       2    AMANDA GORAN                      Lagrange              213   27      107        24:21.7     24:23.1      0:01.4      7:51/M
       3    RENEE CHAPMAN                     North Ridgeville       95   27      137        25:16.3     25:29.8      0:13.4      8:09/M
       4    ASHLEY GANLEY                                           197   27      177        26:32.1     27:01.8      0:29.7      8:34/M
       5    SARAH SHAMBLIN                                          532   29      188        26:41.0     26:51.8      0:10.7      8:36/M
       6    CHRISTINE DAVEY                                         133   28      212        27:15.0     27:27.0      0:12.0      8:47/M
       7    ALI BAKOS                                                19   29      240        27:56.9     28:33.5      0:36.6      9:01/M
       8    BRITTANY ASBURY                                          14   28      243        28:00.8     28:17.4      0:16.5      9:02/M
       9    HANNA AKERS                                               4   29      248        28:08.8     28:18.7      0:09.8      9:05/M
      10    MICHELLE FEIERABEND                                     167   27      258        28:19.5     28:33.0      0:13.4      9:08/M
      11    GWEN GROSS                                              224   25      263        28:22.2     29:13.4      0:51.2      9:09/M
      12    Mallory Barfield                  Parma  OH             772   26      282        28:50.8     29:21.3      0:30.5      9:18/M
      13    LAURYN SWANGER                                          583   25      336        29:59.9     30:35.6      0:35.7      9:40/M
      14    STEFANIE RADACHI                                        681   28      347        30:32.1     30:39.9      0:07.8      9:51/M
      15    KYMBERLY WARREN                                         619   26      351        30:36.0     30:57.0      0:21.0      9:52/M
      16    KARIE SPAETZEL                                          553   27      377        31:13.6     31:45.1      0:31.5     10:04/M
      17    BRITTANY WAGNER                   Brooklyn  OH          615   29      386        31:19.9     31:28.4      0:08.4     10:06/M
      18    SARAH COATES                                            106   27      387        31:22.4     31:57.8      0:35.4     10:07/M
      19    BRITTNEY NIGHSWANDER                                    420   29      398        31:33.7     31:55.0      0:21.3     10:11/M
      20    ANNA NORRIS                       Elyria  OH            422   29      429        33:16.5     33:46.3      0:29.8     10:44/M
      21    BETH LEIBY                                              330   29      432        33:21.8     33:28.6      0:06.8     10:45/M
      22    AMY CLEMONS                                             102   28      438        33:25.9     37:11.7      3:45.7     10:47/M
      23    KRISTEN DUNASKY                                         145   25      439        33:26.0     37:12.0      3:45.9     10:47/M
      24    ELIZABETH BRUMMITT                Vermilion  OH          70   29      450        33:43.4     33:55.1      0:11.6     10:53/M
      25    TRACI FLAIM                                             172   27      473        34:13.6     34:21.4      0:07.7     11:02/M
      26    JESSICA THAMAN                                          597   28      488        34:40.1     35:09.1      0:29.0     11:11/M
      27    KIMBERLY OHLY                                           434   28      495        34:52.3     35:19.6      0:27.2     11:15/M
      28    REBECCA SHAMBLIN                                        533   27      497        35:00.6     35:11.5      0:10.9     11:17/M
      29    ALYSSA DROZDOWSKI                                       142   25      516        35:39.8     36:30.4      0:50.5     11:30/M
      30    SARAH FREEMAN                     North Ridgeville  O   190   25      517        35:41.7     36:20.2      0:38.4     11:31/M
      31    Karri King                                              740   29      518        35:44.3     35:53.8      0:09.5     11:32/M
      32    BARBARA JONES                                           292   27      524        35:56.5     36:12.1      0:15.5     11:35/M
      33    RYAN CENTERS                                             92   25      525        35:58.9     36:20.9      0:21.9     11:36/M
      34    VICKI FEIN                        Elyria                168   25      529        36:05.2     36:15.6      0:10.4     11:38/M
      35    PATRICIA HARRIS                                         251   27      530        36:06.5     36:27.3      0:20.8     11:39/M
      36    KORI BRANSCUM                                            58   25      542        36:26.7     36:32.3      0:05.6     11:45/M
      37    THERESA PUBAL                                           475   25      546        36:34.5     36:41.5      0:07.0     11:48/M
      38    JENNIFER JAMA                                           282   25      549        36:41.3     37:08.1      0:26.8     11:50/M
      39    GLYNNIS HUGHES                                          275   29      557        37:15.5     38:10.1      0:54.5     12:01/M
      40    ANNA PYCRAFT                      Lagrange  OH          669   29      565        37:41.7     38:12.7      0:30.9     12:09/M
      41    MEGAN MCKINLEY                                          383   28      578        38:10.8     38:45.1      0:34.3     12:19/M
      42    CHRISTY SZOKE                                           587   27      579        38:10.9     38:45.3      0:34.4     12:19/M
      43    KARI COATES                                             107   25      584        38:16.0     38:51.1      0:35.1     12:21/M
      44    AMANDA BELCHER                                           38   29      585        38:24.1     39:02.5      0:38.3     12:23/M
      45    AMANDA SWORD                                            584   28      606        39:26.8     39:59.1      0:32.2     12:43/M
      46    ALYSSA SAKO                                             509   26      615        39:49.7     40:32.4      0:42.7     12:51/M
      47    Erica Woods                                             750   28      620        40:11.4     40:31.6      0:20.1     12:58/M
      48    KRISTIN WIMSATT                                         638   25      623        40:19.6     40:40.9      0:21.2     13:00/M
      49    Crystal Groesser                                        815   29      639        41:32.1     41:54.4      0:22.2     13:24/M
      50    STEPHANIE JUHASZ                                        296   26      642        41:38.4     42:10.2      0:31.7     13:26/M
      51    KATRINA MAUSSER                                         366   29      651        42:25.5     42:29.5      0:03.9     13:41/M
      52    MELISSA RODRIGUEZ                                       500   28      702        49:23.3     50:05.3      0:41.9     15:56/M
      53    NATASHA MARRERO                                         363   25      714        52:51.6     53:12.8      0:21.1     17:03/M
Top

FEMALE 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    NATLIE BARKACS                                           23   31      122        24:52.2     25:13.6      0:21.4      8:01/M
       2    Maria Whitney                                           835   31      124        24:57.1     25:00.6      0:03.4      8:03/M
       3    Amanda Schmidt                    North Ridgeville  O   780   34      161        26:17.5     26:20.2      0:02.7      8:29/M
       4    JESSI KIRSH                       Elyria  OH            310   33      182        26:35.4     26:41.4      0:06.0      8:35/M
       5    VERONICA SEMAN                    WELLINGTON            527   32      189        26:41.6     26:48.4      0:06.8      8:36/M
       6    HEATHER GORSKI                    north ridgeville  O   215   33      255        28:17.5     28:31.1      0:13.6      9:07/M
       7    JESSICA BEYER                                           674   30      272        28:44.0     28:54.3      0:10.3      9:16/M
       8    KAT FRYE                                                193   32      317        29:37.1     29:56.2      0:19.1      9:33/M
       9    JENNIFER FOUGHT                                         183   33      356        30:44.5     30:52.3      0:07.8      9:55/M
      10    LINDSEY ANDREWS                                           9   31      383        31:16.8     31:26.1      0:09.3     10:05/M
      11    KRISTY SPEIDEL                                          556   34      404        31:53.3     32:04.2      0:10.8     10:17/M
      12    TSCHANEN BRANDYBERRY                                     57   34      409        32:11.3     32:36.2      0:24.9     10:23/M
      13    TERRY GLUSZEK                                           212   33      419        32:42.1     33:15.1      0:33.0     10:33/M
      14    STEPHANIE BURNSIDE                Elyria  OH             77   31      461        33:59.4     34:23.4      0:24.0     10:58/M
      15    KRISTINA SPISHAK                                         94   30      466        34:06.1     34:50.9      0:44.8     11:00/M
      16    ANDREA HORNING                    Lorain  OH            271   31      468        34:07.2     34:46.5      0:39.3     11:00/M
      17    DIANE BLOUCH                      Elyria  OH            682   33      472        34:11.4     35:10.3      0:58.8     11:02/M
      18    MICHELLE CAREY                                          696   34      478        34:23.1     34:44.3      0:21.2     11:05/M
      19    ELLEN LASALVIA                                          328   33      484        34:29.9     34:49.0      0:19.0     11:07/M
      20    CALI ZINGALE                                            665   30      486        34:36.5     35:13.0      0:36.4     11:10/M
      21    CARA LESESKY                                            333   31      493        34:42.8     35:03.7      0:20.9     11:12/M
      22    AMANDA WIMSATT                                          639   31      494        34:51.4     35:13.4      0:21.9     11:15/M
      23    MELISSA LETT                                            675   30      500        35:05.1     35:16.3      0:11.2     11:19/M
      24    ELAINE BEEKMAN                                           37   33      510        35:30.7     36:00.5      0:29.8     11:27/M
      25    Darlena Szilvasy                                        752   33      519        35:45.0     35:54.1      0:09.0     11:32/M
      26    MICHELLE PATCHIN                                        447   31      527        36:01.0     36:30.9      0:29.8     11:37/M
      27    AMY HALL                                                236   34      533        36:11.9     36:47.3      0:35.4     11:40/M
      28    LISA FABER                                              165   33      562        37:29.5     37:58.1      0:28.6     12:05/M
      29    ANDREA LIGAS                                            341   33      582        38:12.8     38:16.4      0:03.6     12:19/M
      30    CHAR ZELENKA                                            653   32      597        38:55.9     39:20.5      0:24.6     12:33/M
      31    Christine Erlenmeyer                                    782   30      617        39:56.3     40:24.5      0:28.2     12:53/M
      32    MEGAN SUMPTER                                           578   33      619        40:05.5     40:49.4      0:43.8     12:56/M
      33    KELLI PAYNE                                             449   33      624        40:20.5     40:48.7      0:28.1     13:01/M
      34    SARAH MCCALLIE                                          641   32      629        40:35.2     40:57.0      0:21.8     13:05/M
      35    CHRISTINA NEIDERT MCKAY                                 415   30      649        42:23.8     43:09.2      0:45.4     13:40/M
      36    JENNIFER SHEBA                                          534   34      664        44:04.2     44:28.3      0:24.1     14:13/M
      37    CAROLYN WAHL                                            617   34      665        44:05.0     44:58.1      0:53.1     14:13/M
      38    AMANDA TUTTOLOMONDO                                     711   31      676        45:25.9     45:46.6      0:20.6     14:39/M
      39    CATHY MAIN-REICHERT                                     351   34      696        48:52.4     49:50.0      0:57.5     15:46/M
      40    STEPHANIE NOVAK                   Elyria  OH            425   31      699        49:18.3     49:32.2      0:13.8     15:54/M
      41    LINDSEY VARGA                     Lorain  OH            611   30      711        52:44.1     53:24.9      0:40.8     17:01/M
Top

FEMALE 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    BROOK STEWART                     N RIDGEVILLE          572   39      164        26:21.1     26:33.1      0:11.9      8:30/M
       2    Tina Tomako                                             731   37      171        26:27.8     26:29.3      0:01.5      8:32/M
       3    Krista Nieding                    North Ridgeville  O   816   35      187        26:40.5     26:51.3      0:10.7      8:36/M
       4    AMY COWLING                                             116   37      206        27:10.0     27:20.7      0:10.7      8:46/M
       5    HEATHER BARTON                                           28   39      215        27:17.0     28:06.9      0:49.8      8:48/M
       6    JENNIFER STARKY                                         561   35      217        27:22.5     27:32.7      0:10.2      8:50/M
       7    TARA WHITE                        Grafton  OH           629   36      236        27:45.9     27:51.3      0:05.4      8:57/M
       8    HELEN SANTODOMINGO                                      510   35      241        27:58.2     28:14.5      0:16.2      9:01/M
       9    NATALIE SYKUTA                                          585   37      256        28:17.8     28:27.0      0:09.1      9:07/M
      10    APRIL HEMBREE                                           703   36      261        28:21.0     28:43.6      0:22.6      9:09/M
      11    Pam Kerper                        Elyria  OH            818   35      266        28:29.5     28:31.1      0:01.6      9:11/M
      12    MARCIA WELSH                                            626   36      297        29:05.8     29:15.2      0:09.4      9:23/M
      13    MARY RHOADS                       Elyria  OH            488   36      300        29:09.6     29:15.3      0:05.7      9:24/M
      14    APRIL PALMER                                            440   36      307        29:21.2     29:33.5      0:12.3      9:28/M
      15    HEATHER SCHOFIELD                 ELYRIA                516   39      309        29:22.8     29:52.1      0:29.3      9:28/M
      16    BECKY ENDERBY                                           160   39      350        30:34.9     30:46.6      0:11.7      9:52/M
      17    TAMMY FIGULA                      Elyria  OH              3   39      357        30:46.7     31:21.0      0:34.2      9:55/M
      18    CRYSTAL MEZLAK                    Cleveland  OH         387   35      363        30:56.1     31:19.8      0:23.6      9:59/M
      19    MELANIE MANSFIELD                                       357   39      366        30:59.9     31:17.1      0:17.1     10:00/M
      20    JASMINE PETROSKEY                                       457   36      373        31:13.2     31:45.2      0:32.0     10:04/M
      21    MEG ASHDOWN                       Grafton  OH            16   37      390        31:23.9     31:32.7      0:08.8     10:07/M
      22    JILL TANSEY                                             591   39      394        31:27.3     31:33.3      0:05.9     10:09/M
      23    SARAH REICHERT                    Lorain  OH            486   37      402        31:40.0     32:20.7      0:40.6     10:13/M
      24    JODIE JOHNSON                                           284   37      407        32:09.1     32:46.2      0:37.1     10:22/M
      25    Jill Hetsler                                            774   37      434        33:23.0     33:50.9      0:27.9     10:46/M
      26    Regan Carpenter                                         725   37      441        33:32.0     33:43.0      0:10.9     10:49/M
      27    LAURA SCHRAMM                     ELYRIA                517   38      483        34:28.7     35:01.1      0:32.4     11:07/M
      28    KIMBERLY SHOWMAN                                        539   39      485        34:32.1     35:06.6      0:34.5     11:08/M
      29    SARAH WOODWARD                                          643   35      526        35:59.7     36:19.6      0:19.8     11:36/M
      30    LAURA PRIMOZIC                                          684   39      535        36:12.9     36:35.1      0:22.2     11:41/M
      31    VALERIE ZILCH                     Lorain  OH            663   38      537        36:15.5     36:39.8      0:24.3     11:42/M
      32    HEATHER SHERRILL                                        537   37      553        36:52.4     37:22.7      0:30.3     11:54/M
      33    JEN ELEK                                                157   37      556        37:09.9     37:24.3      0:14.4     11:59/M
      34    STEPHANIE MALANOWSKI                                    353   36      561        37:29.0     38:19.9      0:50.8     12:05/M
      35    SHARON PISHNER                    Elyria                464   39      571        37:49.7     37:54.0      0:04.3     12:12/M
      36    JULIE NICHOLAS                                          417   37      574        37:57.3     38:31.0      0:33.7     12:15/M
      37    KRISTIE OHLIN                                           431   38      575        37:57.6     38:31.1      0:33.4     12:15/M
      38    TRISTA PRECHTEL                                         472   39      586        38:24.3     39:02.5      0:38.1     12:23/M
      39    SHANNON MANDOLESI                                       355   36      594        38:51.8     39:27.4      0:35.5     12:32/M
      40    KELLY GUMP                                              227   38      596        38:55.0     39:16.8      0:21.7     12:33/M
      41    LINDA RUMINSKI                                          503   39      602        39:06.2     39:27.1      0:20.9     12:37/M
      42    Michelle Eddy                                           778   35      647        42:20.1     42:48.6      0:28.5     13:39/M
      43    JANINA REED                       Elyria  OH            701   36      655        42:42.4     42:48.0      0:05.6     13:46/M
      44    MOLLY NAYLOR                                            414   38      657        42:57.2     43:07.5      0:10.3     13:51/M
      45    HEATHER TACKETT                                         588   37      669        44:29.1     44:59.5      0:30.3     14:21/M
      46    MICHELE MIZELL                                          395   39      677        45:32.3     45:52.8      0:20.4     14:41/M
      47    JENNA GRAVELLE                                          221   39      684        46:59.7     47:59.9      1:00.1     15:09/M
      48    MELISSA COLE                                            110   39      686        47:05.8     47:28.1      0:22.3     15:11/M
      49    LYZ PHELPS                                              458   38      692        48:27.5     48:51.3      0:23.7     15:38/M
      50    APRIL HANLON                                            247   36      695        48:30.0     49:20.8      0:50.8     15:39/M
Top

FEMALE 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    JODI HIGGINS                                            263   40      156        25:57.8     26:43.4      0:45.6      8:22/M
       2    BETH KOVACH                                             670   43      160        26:12.6     26:14.8      0:02.2      8:27/M
       3    ANGELA MINNILLO                   AVON                  779   43      176        26:32.0     27:00.1      0:28.1      8:34/M
       4    Pamela Bahm                                             830   41      184        26:36.4     26:40.7      0:04.2      8:35/M
       5    JEANNIE COE                                             108   44      227        27:36.8     28:26.1      0:49.3      8:54/M
       6    Janet Winslow                                           785   41      239        27:56.1     28:02.8      0:06.6      9:01/M
       7    NICOLE CASSELL                                           89   42      242        27:58.7     28:08.5      0:09.7      9:01/M
       8    PATTY GERBER                                            208   40      294        28:59.8     29:21.8      0:21.9      9:21/M
       9    DENA WALDOCK                                            618   44      322        29:41.2     30:18.6      0:37.4      9:35/M
      10    MELISA OPRZADEK                                         436   44      344        30:22.9     30:50.8      0:27.9      9:48/M
      11    KATIE CARTY                                              88   40      346        30:24.7     30:38.3      0:13.5      9:48/M
      12    DONNA FREEMAN                                           191   43      352        30:38.1     31:29.9      0:51.7      9:53/M
      13    KARRIE MILLER                                           391   44      359        30:48.1     31:36.9      0:48.8      9:56/M
      14    MICHELE BARCKLAY                                         21   40      361        30:54.0     31:16.3      0:22.3      9:58/M
      15    SARAH WILLIAMS                                          633   44      370        31:07.8     31:22.6      0:14.7     10:02/M
      16    LAURA BREESE                                             60   40      378        31:13.6     31:47.5      0:33.8     10:04/M
      17    JULIANNE ADDIE                                            2   44      403        31:52.0     32:39.6      0:47.5     10:17/M
      18    JENNIFER PELKO                    Elyria  OH            451   40      414        32:29.2     33:05.0      0:35.7     10:29/M
      19    KERRI JOHNSON                                           289   44      426        33:07.7     33:42.2      0:34.4     10:41/M
      20    SUE STEPHENSON                                          567   44      427        33:10.9     33:34.6      0:23.7     10:42/M
      21    KIMBERLY OHL                                            430   41      433        33:22.3     33:54.2      0:31.8     10:46/M
      22    STACEY MALLOY                                           354   40      443        33:36.4     33:49.0      0:12.6     10:50/M
      23    PATRICIA MIDKIFF                  elyria  OH            388   44      449        33:43.2     34:14.0      0:30.8     10:53/M
      24    CATHY DARMSTADT                   Elyria  OH            130   43      454        33:43.8     34:15.1      0:31.2     10:53/M
      25    LYNN TOMES                                              604   43      506        35:22.2     35:39.2      0:17.0     11:25/M
      26    JEN CAIN                                                 80   40      515        35:39.4     36:30.2      0:50.8     11:30/M
      27    AMY BEDOCS                                               36   43      523        35:54.0     36:17.0      0:23.0     11:35/M
      28    STEPHANIE FUCHS                                         196   41      531        36:06.6     36:15.0      0:08.4     11:39/M
      29    LINDE DUKE                        Elyria  OH            686   40      538        36:15.7     37:13.2      0:57.4     11:42/M
      30    WENDY JOHNSON                     Medina  OH            286   40      611        39:40.6     40:00.9      0:20.2     12:48/M
      31    SHEA ALTMONT                                              8   41      618        39:57.5     40:27.2      0:29.6     12:53/M
      32    STEPHANIE RAMSER                                        481   44      621        40:11.7     41:03.2      0:51.4     12:58/M
      33    CARRISSA WRIGHT                                         647   40      627        40:22.3     40:44.0      0:21.7     13:01/M
      34    DEBORAH KURUCZ                                          321   42      628        40:34.9     40:56.7      0:21.8     13:05/M
      35    MICHELLE SABOL                    Avon Lake  OH         507   41      633        41:04.9     41:39.9      0:35.0     13:15/M
      36    CARLA HANDLEY                                           243   40      638        41:31.2     41:54.4      0:23.2     13:24/M
      37    Cynthya Aquilar Wetherbee                               806   40      656        42:43.8     43:04.0      0:20.2     13:47/M
      38    LESLIE EVANS                                            163   40      675        45:21.3     45:44.5      0:23.1     14:38/M
      39    CATHRYN HENNES                                          261   43      687        47:10.9     47:38.5      0:27.6     15:13/M
      40    Kelly Stiner                                            792   40      707        51:51.0     52:51.7      1:00.7     16:44/M
Top

FEMALE 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    PAMELA MARCH                                            359   48       97        24:05.0     24:09.4      0:04.3      7:46/M
       2    LAURIE STECHOW                    Lagrange  OH          564   47      146        25:48.1     26:07.6      0:19.4      8:19/M
       3    DEBBIE ALBERT                                             5   47      170        26:27.7     26:36.9      0:09.2      8:32/M
       4    JANE BIER                                                46   49      213        27:15.0     27:25.9      0:10.8      8:47/M
       5    NANNETTE MOORE                                          398   45      247        28:02.0     28:19.6      0:17.6      9:03/M
       6    MARY JO DZIAK                     Wakeman  OH           148   49      260        28:20.7     28:44.4      0:23.6      9:08/M
       7    ANITA MCELROY                                           380   48      277        28:49.0     28:53.6      0:04.5      9:18/M
       8    NIKKI LEVA                                              334   47      279        28:50.4     29:06.5      0:16.1      9:18/M
       9    DENISE RYAN                                             504   45      281        28:50.7     29:04.4      0:13.7      9:18/M
      10    CINDY CARRICO                                            85   47      301        29:10.7     29:41.2      0:30.4      9:25/M
      11    STEPHANIE TAKACS                  Lorain  OH            590   45      316        29:36.0     29:58.7      0:22.7      9:33/M
      12    DARLENE SWANGER                                         582   45      335        29:59.7     30:35.5      0:35.7      9:40/M
      13    LAURA ANN DEZORT                                        137   46      337        30:00.8     30:44.4      0:43.5      9:41/M
      14    MICHELE FLANIGAN                                        173   48      435        33:24.3     33:32.5      0:08.1     10:46/M
      15    BECKY WORKMAN                                           646   45      456        33:44.7     34:13.0      0:28.3     10:53/M
      16    MELODY PERKINS                                          453   47      476        34:20.3     34:53.0      0:32.6     11:05/M
      17    DEBBIE RIPLEY                                           493   47      479        34:25.5     34:50.4      0:24.9     11:06/M
      18    TERI HAYES                        Elyria  OH            672   45      492        34:42.8     35:13.4      0:30.6     11:12/M
      19    MEREDITH FLANIGAN                                       174   48      507        35:26.3     35:53.5      0:27.2     11:26/M
      20    Pam Terschak                                            808   47      512        35:35.2     35:50.9      0:15.7     11:29/M
      21    LISA DUNCAN                       ELYRIA                146   45      554        37:03.2     37:16.0      0:12.8     11:57/M
      22    TERESA BERKI                                             45   46      560        37:22.7     38:13.3      0:50.5     12:03/M
      23    VALERIE CSAVINA                                          90   45      583        38:14.4     38:39.4      0:25.0     12:20/M
      24    MICHELLE MEYERS                   Elyria  OH            385   48      603        39:18.6     39:26.0      0:07.4     12:41/M
      25    Theresa Blascak                                         748   45      626        40:20.9     40:39.4      0:18.5     13:01/M
      26    JENNIFER KELCH                                          300   46      632        41:03.8     41:21.2      0:17.3     13:15/M
      27    SHERRY CLOUSER                                          103   47      640        41:35.4     41:49.9      0:14.5     13:25/M
      28    TRACY FARROW                                            715   48      653        42:35.0     42:40.6      0:05.6     13:44/M
      29    STEPHANIE FLIGNER                                       175   46      670        44:29.9     45:20.4      0:50.5     14:21/M
      30    TONI MILLS                        Mayfield Heights  O   720   45      688        47:28.8     48:17.5      0:48.7     15:19/M
      31    KIM CONLEY-TUCKER                                       113   48      691        48:26.7     48:50.4      0:23.7     15:37/M
      32    JACKIE LEPREVOST                                        332   47      701        49:21.7     50:10.7      0:49.0     15:55/M
      33    Amy Fitzgerald                                          793   46      708        51:51.0     52:52.0      1:00.9     16:44/M
      34    GINA KILGORE                                            305   48      710        52:41.5     53:36.1      0:54.6     17:00/M
Top

FEMALE 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    MISSY FOISY                       Elyria  OH            179   50       79        23:32.4     23:37.2      0:04.8      7:35/M
       2    Terri Conklin                     Wellington  OH        743   50      111        24:31.6     24:37.8      0:06.2      7:55/M
       3    ATHENA SCROFANO                   Amherst  OH           525   53      118        24:50.1     24:54.3      0:04.2      8:01/M
       4    TAMMIE GERDING                    SHEFFIELD LK          209   52      205        27:07.9     27:12.4      0:04.5      8:45/M
       5    CINDI TRUBACH                     Lorain  OH            605   50      293        28:58.3     29:12.2      0:13.8      9:21/M
       6    Christy Warthliing                                      756   50      319        29:38.0     30:41.8      1:03.8      9:34/M
       7    ANITA SIMKO                                             542   50      391        31:24.8     31:51.5      0:26.7     10:08/M
       8    JEANNETTE BENJAMIN                LAGRANGE               41   53      413        32:19.9     32:35.5      0:15.6     10:25/M
       9    DEB SCHROEDER                     GRAFTON               522   53      418        32:40.2     33:32.1      0:51.9     10:32/M
      10    DEB CLOW                          Amherst  OH           105   53      423        32:47.5     33:10.7      0:23.2     10:35/M
      11    WENDY KILBY                       North Olmsted  OH     304   54      425        32:58.8     33:14.0      0:15.2     10:38/M
      12    DONNA SIMON                                             544   51      428        33:12.1     33:26.2      0:14.0     10:43/M
      13    SALLY MOFFITT                                           396   51      459        33:53.5     34:28.1      0:34.6     10:56/M
      14    MAUREEN MARTIN                                          364   53      496        34:58.7     35:23.9      0:25.2     11:17/M
      15    DEBBIE STEPHENS                                         565   50      514        35:37.2     35:41.7      0:04.4     11:29/M
      16    DENISE GDOVIN                                           205   51      528        36:02.0     36:15.5      0:13.5     11:37/M
      17    Valerie Miller                    Lorain  OH            765   50      534        36:12.1     36:44.1      0:31.9     11:41/M
      18    TAMMY TURNER                                            606   54      545        36:33.4     36:50.0      0:16.6     11:47/M
      19    SUSAN SETLIFF                                           528   53      599        39:02.4     39:27.9      0:25.4     12:35/M
      20    DIANE MOSER                                             406   50      614        39:49.3     40:45.6      0:56.3     12:51/M
      21    SHARON HAAS                                             233   54      673        44:53.0     45:27.6      0:34.6     14:29/M
      22    KIM STANIC                                              558   50      678        45:35.5     45:55.6      0:20.0     14:42/M
      23    JACQUELYN COVERT                  Amherst               115   51      685        46:59.8     48:00.1      1:00.3     15:09/M
      24    RENEE MORTON                                            404   51      697        49:02.0     49:26.8      0:24.7     15:49/M
      25    CHARLITA ANDERSON                                       688   52      703        49:57.5     50:47.6      0:50.1     16:07/M
      26    MILLIE NARVAEZ                                          710   54      705        50:03.5     50:43.1      0:39.6     16:09/M
      27    JOYCE VINCENT                                           613   54      716        53:03.3     53:30.8      0:27.5     17:07/M
Top

FEMALE 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Janet Karpinski                   Amherst  OH           777   56       80        23:34.0     23:37.2      0:03.2      7:36/M
       2    CYNTHIA BROWN                     Wellington  OH         67   57      262        28:21.6     28:28.3      0:06.6      9:09/M
       3    KAREN PICCOLOMIN                                        459   55      291        28:56.2     29:01.0      0:04.8      9:20/M
       4    DIANE NICKLE                                            419   59      382        31:15.7     31:25.1      0:09.3     10:05/M
       5    CHRISTINE SAYLER                                        512   56      491        34:42.4     34:57.1      0:14.6     11:12/M
       6    LAUREL DOBSON                                           693   58      503        35:09.9     35:34.1      0:24.2     11:20/M
       7    KIM LIGAS                                               339   55      581        38:12.5     38:15.9      0:03.3     12:19/M
       8    Mary Anne Pfogner                                       819   59      667        44:09.9     44:22.5      0:12.5     14:15/M
       9    WENDY FAUSTINI                                          690   59      681        46:24.3     46:39.4      0:15.0     14:58/M
      10    DEBBIE SUPER                                            581   56      682        46:24.3     46:39.2      0:14.8     14:58/M
      11    SHERRY BOUCH                                             54   56      700        49:21.5     50:10.4      0:48.8     15:55/M
      12    JANICE STITAK                                           573   56      704        50:03.4     50:43.1      0:39.7     16:09/M
      13    SANDY HOVANITZ                                          274   57      713        52:48.0     53:46.6      0:58.5     17:02/M
      14    Anne Juhasz                                             827   59      717        53:04.4     53:39.5      0:35.1     17:07/M
Top

FEMALE 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    BRIDGET BRUSHABER                                        71   60      591        38:36.5     39:05.6      0:29.0     12:27/M
Top

FEMALE 65 & OVER

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Danuta Kubelik                    Vermilion  OH         729   65      211        27:14.8     27:18.5      0:03.7      8:47/M
       2    JEANNE SIKORSKI                   N. Ridgeville         540   68      392        31:26.7     31:46.1      0:19.3     10:08/M
Top

Male TOP 5K FINISHERS Winners

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Joe Kinkelaas                                           739   22        1        16:12.4     16:13.0      0:00.5      5:14/M
       2    Steve Benesh                      North Ridgeville  O   781   34        2        16:21.8     16:21.8      0:00.0      5:16/M
       3    DAVE WOODWARD                                           642   30        3        16:39.7     16:39.7                  5:22/M
Top

MALE 9 & UNDER

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    HOLDEN LONGACRE                                         348    8      140        25:37.0     26:19.7      0:42.6      8:16/M
       2    SEAN PALMER                                             439    9      371        31:11.4     31:23.2      0:11.7     10:04/M
       3    ZACHARY LONGACRE                                        347    9      474        34:19.9     35:02.8      0:42.8     11:04/M
       4    KIETH GIBSON                                            211    9      541        36:26.6     37:00.2      0:33.6     11:45/M
       5    ALEX BUCKWAY                                            668    7      613        39:47.8     39:49.6      0:01.7     12:50/M
       6    MICAH REED                        Elyria  OH            700    6      654        42:40.4     42:46.1      0:05.7     13:46/M
       7    NOAH HANLON                                             248    5      694        48:29.9     49:20.9      0:50.9     15:38/M
Top

MALE 10 to 13

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    DYLAN NAYLOR                                            412   12       25        20:06.6     20:06.6      0:00.0      6:29/M
       2    Joel Pospisil                                           751   13       29        20:10.7     20:13.2      0:02.5      6:30/M
       3    ALEK PETEK                                              456   11       76        23:19.4     23:32.2      0:12.7      7:31/M
       4    ALLEN PRECHTEL                                          473   10       94        24:02.2     24:02.2                  7:45/M
       5    SAM MCCLELLAND                                          372   13       98        24:07.7     24:23.3      0:15.6      7:47/M
       6    MATTHEW SAVOY                                           679   13      103        24:18.7     24:52.0      0:33.2      7:50/M
       7    NICK ZIEGELMEYER                                        662   13      163        26:18.0     26:23.5      0:05.4      8:29/M
       8    DYLAN KMIECK                                            313   13      173        26:29.4     26:31.8      0:02.4      8:33/M
       9    MALIK HOLT                                              269   12      175        26:31.3     26:40.5      0:09.1      8:33/M
      10    CAMERON MOSS                                            408   11      343        30:22.3     30:33.8      0:11.5      9:48/M
      11    NICHOLAS KOEPP                                          316   11      345        30:23.2     30:39.0      0:15.8      9:48/M
      12    TRAVIS MCCULLOUGH                                       377   11      385        31:18.9     31:44.2      0:25.3     10:06/M
      13    LOGAN GUMP                                              228   12      440        33:29.8     33:47.6      0:17.8     10:48/M
      14    JORDAN ZELENKA                                          655   12      458        33:52.1     34:16.4      0:24.2     10:55/M
      15    NICK JOHNSON                                            288   11      477        34:22.6     34:40.7      0:18.1     11:05/M
      16    COLIN ELEK                                              159   11      555        37:04.5     37:18.1      0:13.6     11:57/M
      17    RILEY WADE                                              614   10      612        39:41.3     39:42.7      0:01.4     12:48/M
      18    RYAN STREATOR                     Elyria  OH            574   12      663        44:03.5     44:36.6      0:33.0     14:13/M
Top

MALE 14 to 18

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    JAMES HAWKES                                            255   17        6        17:05.3     17:05.7      0:00.3      5:31/M
       2    CREIGHTON JENSEN                  SHEFFIELD LK          283   17        8        17:59.9     18:00.0      0:00.0      5:48/M
       3    JAKE CHIZMAR                                            722   16        9        18:23.2     18:24.0      0:00.7      5:56/M
       4    RILEY GANNON                                            199   16       13        18:56.5     18:56.5                  6:06/M
       5    RYAN BRYNER                                              74   16       19        19:43.7     19:44.4      0:00.6      6:22/M
       6    Manny Danao                                             766   17       26        20:07.0     20:09.6      0:02.6      6:29/M
       7    Derrick Vilk                                            814   18       30        20:11.3     20:11.3                  6:31/M
       8    Alexandros Nicolaoe                                     788   17       32        20:33.5     20:36.3      0:02.8      6:38/M
       9    KEVIN OHLIN                                             433   18       35        20:57.2     21:28.1      0:30.9      6:45/M
      10    DIRK POLDERMAN                                          467   15       39        21:10.5     21:10.5                  6:50/M
      11    TOMMY MARCH                                             358   15       40        21:12.7     21:20.1      0:07.4      6:50/M
      12    NICK KMIECK                                             312   16       44        21:31.1     21:33.6      0:02.4      6:56/M
      13    ANDREW FOX                        North Olmsted  OH     184   18       47        21:37.9     21:39.4      0:01.5      6:58/M
      14    CHRISTIAN BELL                                           39   15       51        21:54.4     22:08.6      0:14.1      7:04/M
      15    TYLER KOVACH                                            671   14       57        22:31.2     22:33.1      0:01.9      7:16/M
      16    JUSTIN RAYNAK                                           483   16       60        22:34.2     22:47.3      0:13.1      7:17/M
      17    DANIEL MARCH                                            361   17       61        22:34.5     22:41.4      0:06.9      7:17/M
      18    ELIJAH NEWMAN                                           713   15       63        22:35.6     22:43.3      0:07.6      7:17/M
      19    BRUCE IMBACUAN                    North Ridgeville  O   280   16       68        22:49.4     22:49.4                  7:22/M
      20    DAVID MCCULLOUGH                                        376   14       69        22:52.6     22:52.6      0:00.0      7:23/M
      21    MICHAEL PARIS - BIB 373                                 373   18       71        23:01.6     23:51.0      0:49.3      7:25/M
      22    MICHAEL KROBOTH                   north ridgeville  O   318   15       91        23:56.3     24:02.4      0:06.1      7:43/M
      23    Sean Beekwirth                                          769   17      102        24:14.9     24:22.5      0:07.5      7:49/M
      24    KEITH BROWN                                              68   14      110        24:29.6     24:46.0      0:16.4      7:54/M
      25    SAMUEL HOLCOMB                                          265   16      116        24:44.3     25:20.1      0:35.7      7:59/M
      26    SKYLER BURNS                                             76   17      120        24:51.5     25:05.2      0:13.6      8:01/M
      27    NOAH GUZIK                                              230   14      123        24:53.1     24:57.9      0:04.8      8:02/M
      28    TRISTAN POLDERMAN                                       468   14      130        25:05.3     25:07.0      0:01.7      8:05/M
      29    BRAEDEN HAYWOOD                                         257   14      132        25:09.6     25:18.2      0:08.5      8:07/M
      30    JARET BENDER                                             40   15      133        25:10.4     25:18.9      0:08.5      8:07/M
      31    DONTE KILGORE                                           718   14      148        25:51.1     26:45.2      0:54.1      8:20/M
      32    TYLER SCHRAMM                     ELYRIA                519   14      153        25:55.7     25:57.2      0:01.4      8:22/M
      33    GARRETT COE                                             109   16      155        25:57.3     26:46.4      0:49.1      8:22/M
      34    BRENDAN MCKINNEY                                        384   17      179        26:32.2     26:45.2      0:12.9      8:34/M
      35    MAX WALKER                                              666   14      185        26:37.7     26:46.1      0:08.3      8:35/M
      36    MATT KELLING                                            667   14      190        26:42.3     26:50.5      0:08.2      8:37/M
      37    IAN JONES                         North ridgeville  O   294   16      193        26:43.9     26:51.8      0:07.8      8:37/M
      38    TYLER HATCHER                                           253   14      197        26:50.2     26:52.3      0:02.1      8:39/M
      39    KURT SPAETZEL                                           554   18      203        27:03.2     27:35.3      0:32.1      8:44/M
      40    HUNTER SIMBOLI                                          683   15      214        27:15.4     27:28.4      0:13.0      8:47/M
      41    Ian Hamilton                                            736   14      223        27:33.8     27:35.6      0:01.8      8:53/M
      42    TEDDY TRACEY                                            717   14      238        27:48.2     27:50.1      0:01.8      8:58/M
      43    DYLAN BISHOP                                             84   18      259        28:20.5     28:20.5                  9:08/M
      44    NOAH MIRACLE                      Elyria                393   16      278        28:49.5     28:52.9      0:03.3      9:18/M
      45    MACKIE EICHENLAUB                                       154   15      340        30:11.5     30:28.8      0:17.3      9:44/M
      46    BEN MORTON                                              401   18      380        31:15.1     31:27.8      0:12.7     10:05/M
      47    MORGAN PARSONS                                          445   18      384        31:17.4     31:17.4                 10:05/M
      48    JOSHUA RIPLEY                                           492   16      400        31:37.1     32:01.5      0:24.4     10:12/M
      49    JAKOB PRESSLER                    Wellington  OH        716   17      408        32:09.2     32:27.0      0:17.7     10:22/M
      50    BRANDON MCKENNA                                         382   17      436        33:25.0     33:37.2      0:12.1     10:47/M
      51    ERIC JOHNSON                      Akron  OH             287   14      442        33:36.2     33:55.2      0:19.0     10:50/M
      52    Brandon Swain                                           813   14      498        35:00.8     35:00.8                 11:17/M
      53    JESSE SETLIFF                                           530   16      501        35:06.1     35:14.7      0:08.6     11:19/M
      54    Tyler Lottman                                           776   14      576        37:59.8     38:16.5      0:16.7     12:15/M
      55    ZACK NAYLOR                                             411   14      637        41:27.3     41:38.7      0:11.3     13:22/M
      56    Justin Layne                                            723   14      645        42:02.0     42:13.1      0:11.0     13:34/M
Top

MALE 19 to 24

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Sam Allen                                               738   21        5        17:00.2     17:00.2      0:00.0      5:29/M
       2    MATT WIEHE                        Elyria  OH              1   21        7        17:16.7     17:16.8      0:00.0      5:34/M
       3    COLLIN CALLAHAN                                          81   20       15        19:00.0     19:05.7      0:05.7      6:08/M
       4    ZACHARY BORER                     Amherst  OH            53   20       17        19:35.3     19:35.3      0:00.0      6:19/M
       5    TYLER ROBINSON                                           27   24       22        19:54.6     19:56.7      0:02.1      6:25/M
       6    Evan Foreman                                            800   21       23        19:57.0     19:57.9      0:00.9      6:26/M
       7    PJ "Sally" FOREMAN                                       69   19       27        20:09.3     20:10.1      0:00.7      6:30/M
       8    MICHAEL OGLE                                            429   22       34        20:55.8     20:57.5      0:01.6      6:45/M
       9    JACOB CLARK                                              98   21       46        21:36.8     21:38.5      0:01.6      6:58/M
      10    TYLER STEPHENSON                                        568   19       74        23:12.5     23:36.1      0:23.6      7:29/M
      11    JARED LINDEN                      GRAFTON               342   24       75        23:15.5     23:42.4      0:26.8      7:30/M
      12    NATHAN SABO                                             506   22       87        23:47.7     23:52.3      0:04.6      7:40/M
      13    BRYAN FOX                         LAGRANGE              185   20       96        24:04.4     24:04.5      0:00.0      7:46/M
      14    SHAWN SILVIS                                            541   24      100        24:13.4     24:50.2      0:36.8      7:49/M
      15    JOHN "FESTER" MCLAUGHLIN                                 11   19      117        24:45.2     25:01.7      0:16.5      7:59/M
      16    MATTHEW GREGORY                                         676   22      131        25:07.2     25:14.9      0:07.7      8:06/M
      17    Adam Shemory                                            809   24      152        25:55.0     26:23.8      0:28.8      8:22/M
      18    MATTHEW MORTON                                          403   23      162        26:17.7     26:20.5      0:02.7      8:29/M
      19    KEVIN URBANSKY                                          608   23      172        26:28.2     26:33.1      0:04.9      8:32/M
      20    ERIC FISCHER                                            170   22      199        26:51.7     27:20.5      0:28.7      8:40/M
      21    CORY ROTHACHER                                          502   20      216        27:19.7     27:29.8      0:10.1      8:49/M
      22    DAN PARSONS                                             443   20      296        29:04.5     29:28.8      0:24.3      9:23/M
      23    DERRICK STEPHENSON                                      569   19      326        29:47.3     30:11.2      0:23.8      9:36/M
      24    BRETT DIEDERICH                                         139   20      393        31:27.0     31:27.0                 10:09/M
      25    RYAN MCDERMOTT                    LORAIN                770   21      416        32:32.8     32:47.8      0:14.9     10:30/M
      26    ANDREW JOHNSON                                          290   21      460        33:56.1     34:30.0      0:33.8     10:57/M
      27    JEFF ZEMANEK                                            657   20      464        34:03.6     34:03.6                 10:59/M
      28    EDDIE RAMERIZ                                           480   19      481        34:27.0     34:30.0      0:03.0     11:07/M
      29    ALEXANDER PEARSON                                       719   19      482        34:28.2     35:23.1      0:54.8     11:07/M
      30    Obafemi Alli                                            737   23      532        36:08.9     36:27.7      0:18.7     11:39/M
      31    ROBERT MORTON                                           405   21      550        36:44.5     36:57.7      0:13.1     11:51/M
      32    JACOB SIMON                                             545   19      609        39:38.8     39:53.7      0:14.9     12:47/M
      33    NATHAN KIETH                                            303   19      630        40:41.1     40:52.7      0:11.6     13:07/M
      34    KANE CARRIER                                             86   22      666        44:08.6     44:35.8      0:27.2     14:14/M
      35    CHARLES CALLICOAT                                        82   22      690        47:51.8     48:07.3      0:15.5     15:26/M
Top

MALE 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    RAY ARMSTRONG                                            13   29        4        16:42.1     16:43.2      0:01.0      5:23/M
       2    Kirk Stellhouse                                         762   26       10        18:31.6     18:31.6      0:00.0      5:58/M
       3    Jerry Traster                     Middleburg Heights    789   29       11        18:36.7     18:37.9      0:01.2      6:00/M
       4    MATT POLO                         Oberlin  OH           469   26       20        19:45.4     19:47.1      0:01.7      6:22/M
       5    MATT MCLAUGHLIN                                          10   27       28        20:09.6     20:11.6      0:02.0      6:30/M
       6    MITCH LORIG                                             685   26       64        22:38.2     22:50.6      0:12.3      7:18/M
       7    ADAM FREEMAN                                            189   27       82        23:37.3     23:39.6      0:02.3      7:37/M
       8    David Froimson                                          801   25      101        24:13.7     24:43.1      0:29.3      7:49/M
       9    MARCUS MADISON                    Cleveland  OH         350   26      112        24:36.6     25:05.1      0:28.5      7:56/M
      10    John Pease                                              823   28      127        25:00.4     25:17.1      0:16.7      8:04/M
      11    RYAN BAUER                                               31   26      154        25:55.9     25:59.4      0:03.5      8:22/M
      12    Joe Bott                                                821   28      181        26:35.2     26:49.9      0:14.7      8:35/M
      13    MATT BIERI                                               48   29      226        27:36.7     28:13.7      0:36.9      8:54/M
      14    MIKE ASBURY                                              15   28      245        28:00.9     28:17.1      0:16.1      9:02/M
      15    ANDREW CANAN                                             83   26      250        28:10.0     28:39.2      0:29.2      9:05/M
      16    STEPHEN RADACHI                                         680   29      254        28:16.2     28:24.5      0:08.3      9:07/M
      17    TARIK ATASSI                                             17   26      264        28:26.9     29:18.5      0:51.6      9:10/M
      18    Cory Shawver                      Lorain  OH            768   25      267        28:33.4     28:45.6      0:12.2      9:13/M
      19    BEN MULLER                                              707   27      271        28:42.9     29:03.4      0:20.5      9:15/M
      20    JEREMY HUGHES                     LAGRANGE              276   29      289        28:54.5     29:42.5      0:47.9      9:19/M
      21    MATTHEW MYSLIWIEC                                       409   25      298        29:05.9     29:34.4      0:28.4      9:23/M
      22    Chad Schneider                                          771   29      313        29:31.0     30:07.4      0:36.4      9:31/M
      23    Robert Hamlin                     Elyria  OH            833   27      410        32:14.7     33:12.8      0:58.0     10:24/M
      24    BRADLEE SETLIFF                                         531   25      430        33:17.7     33:41.7      0:24.0     10:44/M
      25    MATTHEW EHMER                                           149   26      475        34:20.0     34:20.0                 11:05/M
      26    MICHAEL SCHMIDT                   LORAIN                513   25      610        39:38.9     40:10.2      0:31.2     12:47/M
Top

MALE 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    KEVIN KIRSH                                             309   34       16        19:09.6     19:09.6                  6:11/M
       2    Christopher Niblock                                     807   33       21        19:46.3     19:48.3      0:01.9      6:23/M
       3    JOHN ZINGALE                      VERMILION             664   33       31        20:16.0     20:17.3      0:01.3      6:32/M
       4    BRETT DUFFY                       ELYRIA                144   34       36        21:03.4     21:03.4      0:00.0      6:47/M
       5    David Sugerik                                           804   30       56        22:21.8     22:52.2      0:30.4      7:13/M
       6    BRIAN SEMAN                                             526   33       58        22:31.4     22:33.7      0:02.3      7:16/M
       7    Leo McNeeley                      Avon Lake  OH         810   33       59        22:33.3     22:38.4      0:05.1      7:16/M
       8    BOB STETZ                                               571   34       62        22:35.2     22:46.0      0:10.7      7:17/M
       9    Chris Capasso                                           753   31       65        22:40.7     22:42.9      0:02.1      7:19/M
      10    NICO WEBER                                              624   30       77        23:27.5     23:49.8      0:22.3      7:34/M
      11    CORY BARFIELD                     PARMA  OH              22   32       78        23:29.0     23:59.3      0:30.3      7:35/M
      12    BRENDAN RYAN                                            505   33       89        23:49.4     24:08.7      0:19.2      7:41/M
      13    TREVOR GAUTHIER                                         203   32       92        24:00.4     24:46.2      0:45.8      7:45/M
      14    ZACKERY HORNING                                         272   32       93        24:01.2     24:40.7      0:39.4      7:45/M
      15    MIKE HENDRICKSON                                        260   31      106        24:20.8     24:24.8      0:03.9      7:51/M
      16    Alex Rushwin                                            764   32      109        24:29.3     24:35.1      0:05.7      7:54/M
      17    JOE ZELENKA                                             654   34      128        25:01.6     25:26.2      0:24.5      8:04/M
      18    MATTHEW LEDYARD                                         329   32      134        25:10.8     25:17.7      0:06.9      8:07/M
      19    Bob Loper                                               839   32      139        25:22.4     25:31.1      0:08.6      8:11/M
      20    Daniel Mitchell                                         811   33      147        25:49.4     25:52.7      0:03.3      8:20/M
      21    MATTHEW BRINDA                                           63   31      151        25:54.9     25:56.6      0:01.7      8:21/M
      22    JASON POLO                                              470   33      158        26:03.7     26:05.7      0:02.0      8:24/M
      23    CHARLES MOORE                     Berea  OH             397   30      168        26:25.2     26:57.7      0:32.5      8:31/M
      24    MATT SUGERIK                      LAGRANGE              576   34      174        26:30.9     27:01.4      0:30.5      8:33/M
      25    JORDAN ANDREWS                    ELYRIA                 12   31      186        26:40.1     26:49.5      0:09.4      8:36/M
      26    NICK EICHENLAUB                   ELYRIA                150   31      191        26:43.4     26:50.2      0:06.8      8:37/M
      27    Tim Noch                                                822   34      198        26:51.6     26:55.5      0:03.9      8:40/M
      28    MATTHEW LIGAS                                           340   34      219        27:28.1     27:31.0      0:02.8      8:52/M
      29    Korey Burrer                                            742   32      222        27:33.2     27:56.6      0:23.3      8:53/M
      30    MICHAEL EICHENLAUB                PARMA                 156   30      244        28:00.8     28:07.4      0:06.5      9:02/M
      31    DANIEL PIERRE                                           461   33      252        28:13.4     29:07.6      0:54.1      9:06/M
      32    NICK HANEK                                              244   33      283        28:51.0     29:02.9      0:11.8      9:18/M
      33    ALLEN SCHRAMM                                           521   31      288        28:54.1     29:14.6      0:20.5      9:19/M
      34    MARCUS EVANS                                            162   34      306        29:21.1     29:43.5      0:22.4      9:28/M
      35    MIKE HANEY                                              245   34      310        29:26.2     29:33.6      0:07.4      9:30/M
      36    DAVE O'DONOGHUE                                         426   31      312        29:27.6     30:03.8      0:36.1      9:30/M
      37    JARED GORAN                                             214   31      333        29:55.8     30:13.7      0:17.9      9:39/M
      38    BRIAN KUNZEN                                            320   31      399        31:35.1     32:19.5      0:44.4     10:11/M
      39    BENJAMIN DAVEY                                          132   34      412        32:19.2     32:30.9      0:11.7     10:25/M
      40    Hasim Welch-Bey                                         797   31      453        33:43.7     34:10.2      0:26.5     10:53/M
      41    CHUCK THOMPSON                                          601   32      469        34:07.4     34:28.6      0:21.1     11:00/M
      42    GREG TAYLOR                       Elyria                593   30      508        35:26.8     35:30.7      0:03.9     11:26/M
      43    DAVID FLOWERS                                           176   30      511        35:34.3     36:16.3      0:42.0     11:28/M
      44    CIELO RODRIGUEZ                                         499   30      593        38:43.1     39:25.2      0:42.1     12:29/M
      45    Matthan Hibler                                          757   34      595        38:53.4     39:08.1      0:14.6     12:33/M
      46    RYAN MCKAY                                              381   32      648        42:21.3     43:07.1      0:45.7     13:40/M
      47    JOE NORRIS                                              421   34      661        43:48.6     44:21.5      0:32.9     14:08/M
Top

MALE 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    RANDY KERSTETTER                                        301   39       38        21:05.0     21:10.2      0:05.1      6:48/M
       2    JASON BURRER                      Elyria  OH             78   35       48        21:40.6     22:03.2      0:22.6      6:59/M
       3    DAN BRAHM                                                55   36       52        21:56.7     21:56.7      0:00.0      7:05/M
       4    DAN MCBENNETT                                           370   39       53        22:02.5     22:08.0      0:05.5      7:06/M
       5    MIKE BRANDYBERRY                                         56   35       54        22:06.3     22:09.5      0:03.2      7:08/M
       6    ROBERT LEININGER                                        695   39       83        23:42.0     23:48.9      0:06.8      7:39/M
       7    KRIS WHITE                        CHICAGO ILL           628   36       84        23:44.7     23:46.9      0:02.2      7:39/M
       8    GREGORY CHAVALIA                                         96   35      125        24:58.4     25:23.8      0:25.4      8:03/M
       9    DAN FISCHBACH                                           169   36      141        25:41.2     26:28.9      0:47.6      8:17/M
      10    CHRIS BARTON                                             29   38      142        25:41.7     26:30.5      0:48.8      8:17/M
      11    MARK CAMILOVIC                                          805   36      145        25:47.7     25:59.3      0:11.5      8:19/M
      12    CHRIS OYLONG                                            147   35      178        26:32.2     27:02.1      0:29.9      8:34/M
      13    JASON NEWMAN                                            714   38      200        26:56.0     27:17.7      0:21.7      8:41/M
      14    TODD WRIGHT                                             648   36      201        26:57.2     27:19.9      0:22.7      8:42/M
      15    VINCENT M. LIGAS                                        335   36      220        27:28.9     27:31.5      0:02.6      8:52/M
      16    KIETH BROWN                                              66   39      224        27:34.2     27:59.8      0:25.6      8:54/M
      17    ROBERT MORRIS                                           400   39      234        27:44.4     27:51.3      0:06.9      8:57/M
      18    SAM FARLEY                                              166   39      246        28:01.3     28:21.4      0:20.1      9:02/M
      19    CHRISTOPHER PIERRE                                      460   36      270        28:42.8     29:37.1      0:54.3      9:15/M
      20    Jason Pallardy                                          755   37      285        28:51.4     29:05.9      0:14.5      9:18/M
      21    JEREMY PIERRE                                           462   35      286        28:52.3     29:46.5      0:54.2      9:19/M
      22    CHRIS PYANOWSKI                                         678   35      318        29:37.1     29:49.7      0:12.5      9:33/M
      23    KENNETH COLLINS                                         111   35      332        29:52.3     30:20.4      0:28.1      9:38/M
      24    JOE FIGULA JR.                                           97   37      358        30:47.0     31:21.1      0:34.0      9:56/M
      25    RICK FUEHRER                      ELYRIA                691   39      396        31:30.3     32:05.9      0:35.6     10:10/M
      26    Zach Wilhelm                                            812   35      421        32:47.1     32:51.6      0:04.4     10:35/M
      27    RICHARD WAHL                                            616   35      444        33:36.9     34:29.1      0:52.2     10:50/M
      28    Thomas Sichko                                           795   39      455        33:44.6     34:10.4      0:25.7     10:53/M
      29    MICHAEL VASILOFF                  North Ridgeville  O   612   38      480        34:26.2     34:29.0      0:02.8     11:06/M
      30    KYLE SCHWOCHOW                    ELYRIA                523   36      504        35:10.9     35:41.6      0:30.7     11:21/M
      31    JOE MAZUR                                               367   35      520        35:47.4     36:05.1      0:17.7     11:33/M
      32    George Gomez                      North Ridgeville  O   761   39      540        36:22.9     36:25.7      0:02.8     11:44/M
      33    KEVIN GIBSON                      Brooklyn  OH          210   37      543        36:27.6     37:00.8      0:33.1     11:45/M
      34    DAVE MCCULLOUGH                                         375   35      558        37:20.3     37:45.9      0:25.6     12:03/M
      35    BRIAN HANLON                                            246   37      693        48:29.9     49:20.7      0:50.7     15:38/M
Top

MALE 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    David Hathaway                    Elyria  OH            837   43       12        18:43.6     18:43.6                  6:02/M
       2    SAM LAMBERT                                             773   40       42        21:21.1     21:23.7      0:02.5      6:53/M
       3    CASEY CARTY                                              87   40       43        21:29.9     21:42.0      0:12.0      6:56/M
       4    James Martin                                            726   44       50        21:54.3     21:56.4      0:02.1      7:04/M
       5    TIMOTHY BARRETT                                          24   42       66        22:44.1     22:55.9      0:11.8      7:20/M
       6    GREG PETEK                        Valley City  OH       454   43       86        23:47.3     24:00.2      0:12.9      7:40/M
       7    JAMES JR SLAUGHTER                                      692   42       90        23:53.0     23:56.7      0:03.6      7:42/M
       8    WILLIAM LANE                                            324   40       99        24:09.4     24:21.8      0:12.4      7:47/M
       9    TOM SPAYD                                               555   43      108        24:28.2     24:32.6      0:04.3      7:54/M
      10    SCOTT MILLER                                            389   41      113        24:43.1     24:49.2      0:06.0      7:58/M
      11    Kevin Szabo                                             727   43      115        24:44.2     24:50.6      0:06.4      7:59/M
      12    KEITH WIETZEL                                           632   42      136        25:16.1     25:35.3      0:19.1      8:09/M
      13    RUSS STRYCHARZ                                          563   43      149        25:52.6     25:54.2      0:01.6      8:21/M
      14    JASON DABILA                      Cleveland  OH         124   40      150        25:52.6     26:06.6      0:14.0      8:21/M
      15    KEVIN BARTLEY                     Amherst  OH            26   43      169        26:25.5     26:58.0      0:32.4      8:31/M
      16    JOE PRONESTI                                             33   44      195        26:47.9     26:54.8      0:06.8      8:38/M
      17    XAVIER CAGEL                                             79   40      208        27:12.3     27:21.9      0:09.5      8:46/M
      18    MATTHEW GORSKI                    North Ridgeville  O   216   40      210        27:13.2     27:26.3      0:13.1      8:47/M
      19    MIKE REDDINGER                                          485   43      218        27:23.7     27:49.6      0:25.9      8:50/M
      20    STEVE DAYMUT                                            135   44      221        27:32.6     28:20.3      0:47.6      8:53/M
      21    PAUL ARCHER                                             698   44      284        28:51.1     29:10.2      0:19.1      9:18/M
      22    DAVE ORAMA                                              702   43      290        28:54.9     29:17.9      0:23.0      9:19/M
      23    CHRIS CRUMBACHER                                        120   42      299        29:06.5     29:06.5                  9:23/M
      24    DAVID STARKY                                            562   40      342        30:18.2     30:28.5      0:10.3      9:46/M
      25    JAMES SHOWMAN                                           538   43      354        30:39.2     31:13.4      0:34.2      9:53/M
      26    STEVE HAMILTON                                          241   43      360        30:48.5     31:24.3      0:35.7      9:56/M
      27    Jason Smith                       Lorain  OH            758   40      362        30:54.9     31:08.7      0:13.7      9:58/M
      28    Bruce D Imbacuan                                        832   42      389        31:23.8     31:32.1      0:08.3     10:07/M
      29    WILLIAM PELKO                                           452   43      397        31:32.4     32:07.8      0:35.3     10:10/M
      30    MANUEL ROMAN                                            501   41      452        33:43.7     34:10.0      0:26.3     10:53/M
      31    JACK HANDLEY                                            242   40      471        34:11.0     34:34.2      0:23.2     11:02/M
      32    ADAM DUKE                                               687   43      513        35:36.3     36:33.8      0:57.5     11:29/M
      33    KEVIN NAYLOR                                            413   40      536        36:13.1     36:23.2      0:10.1     11:41/M
      34    JASON MCDONALD                                          379   44      539        36:18.3     36:26.3      0:08.0     11:43/M
      35    DAN WOOTEN                        elyria  OH            644   40      563        37:31.2     37:44.0      0:12.8     12:06/M
      36    GARRETT LONGACRE                  LAGRANGE              346   44      590        38:35.4     39:18.4      0:42.9     12:27/M
      37    JIM JOHNSON                                             285   43      652        42:34.9     42:56.1      0:21.2     13:44/M
      38    SHAWN KILGORE                                           306   40      660        43:47.5     44:42.3      0:54.7     14:07/M
Top

MALE 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Jim Tuttle                        West Salem  OH        744   49       18        19:43.5     19:44.5      0:01.0      6:22/M
       2    JERRY CHIZMAR                     Elyria  OH            721   48       24        20:05.9     20:07.0      0:01.1      6:29/M
       3    Steve Lydon                       Cleveland  OH         791   49       45        21:32.3     21:50.1      0:17.8      6:57/M
       4    JEFF PADDOCK                                            438   46       70        22:57.2     23:02.0      0:04.8      7:24/M
       5    RICH BULAN                                               75   46       85        23:46.5     24:02.9      0:16.4      7:40/M
       6    Andy Ruehl                                              817   49       88        23:48.1     24:11.7      0:23.6      7:41/M
       7    RONALD SNODGRASS                                        549   45      135        25:15.1     25:17.6      0:02.4      8:09/M
       8    JOHN GUZIK                                              231   48      143        25:43.2     25:48.5      0:05.3      8:18/M
       9    JAMES GEORGE                                            207   47      159        26:06.5     26:20.4      0:13.8      8:25/M
      10    CHRISTOPHER CLARK                                        99   47      192        26:43.5     26:53.2      0:09.7      8:37/M
      11    ED GANNON                                               198   49      204        27:05.1     27:09.0      0:03.8      8:44/M
      12    THOMAS JONES                      Chardon  OH           295   48      225        27:34.2     27:42.3      0:08.0      8:54/M
      13    TIM TOBOZ                                               603   46      230        27:37.7     27:54.3      0:16.5      8:55/M
      14    Brad Burton                                             732   47      257        28:18.6     28:25.0      0:06.4      9:08/M
      15    ROBERT DEZORT                                           138   47      265        28:28.5     29:11.9      0:43.3      9:11/M
      16    Rob Bennett                                             838   47      287        28:53.8     29:48.2      0:54.4      9:19/M
      17    DOUG HAYES                        Elyria  OH            256   48      302        29:12.4     29:22.0      0:09.6      9:25/M
      18    CHRISTOPHER MEYERS                                      386   47      314        29:33.0     29:40.6      0:07.6      9:32/M
      19    TOM FRESCH                                              192   47      321        29:41.0     30:18.0      0:36.9      9:35/M
      20    Sean Bockelman                                          787   45      325        29:46.0     30:01.2      0:15.2      9:36/M
      21    DUANE STREATOR                    Elyria  OH            201   49      376        31:13.5     31:47.5      0:33.9     10:04/M
      22    VINCENT GRANITO                                         218   49      395        31:28.9     32:00.3      0:31.3     10:09/M
      23    JOSEPH BEDOCS                                            35   47      522        35:53.9     36:16.9      0:23.0     11:35/M
      24    JIM STEPHENSON                                          570   45      588        38:26.3     38:26.3                 12:24/M
      25    ALLEN CLARK                       sheffield lake  OH    101   46      601        39:05.3     39:20.0      0:14.7     12:36/M
      26    DUANE WHITELY                     ELYRIA                630   49      643        41:38.6     42:13.7      0:35.1     13:26/M
      27    MARK MORALES                                            399   48      646        42:07.5     42:17.4      0:09.9     13:35/M
Top

MALE 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    TIMOTHY STEPHENS                                        566   50       33        20:35.4     20:36.7      0:01.2      6:38/M
       2    Arturo Hernandez                                        831   50       41        21:20.8     21:20.8      0:00.0      6:53/M
       3    TERENCE HUNADY                                          277   53       49        21:46.2     21:48.7      0:02.5      7:01/M
       4    ROLLIN YOUNG                      Amherst  OH           651   51       55        22:14.1     22:18.2      0:04.0      7:10/M
       5    PETE WIEGAND                                             91   50       81        23:34.7     23:40.0      0:05.3      7:36/M
       6    GREG KULO                                               319   53      114        24:43.9     24:43.9                  7:58/M
       7    DON CUNNINGHAM                                          121   53      121        24:51.6     25:03.0      0:11.3      8:01/M
       8    JIM ZIEGELMEYER                                         659   51      126        24:59.4     25:05.5      0:06.0      8:04/M
       9    DENNIS ZEMANEK                                          658   51      166        26:24.3     26:33.5      0:09.2      8:31/M
      10    Willie Perez                                            826   54      180        26:34.8     27:07.3      0:32.5      8:34/M
      11    JOHN RIPLEY                                             491   50      275        28:48.6     29:13.9      0:25.2      9:17/M
      12    JOHN LANESE                       north ridgeville  O   325   52      323        29:43.8     30:11.8      0:28.0      9:35/M
      13    JAMES ROBINSON                                          498   50      341        30:11.8     30:24.0      0:12.1      9:44/M
      14    JEFF HOLCOMB                                            264   50      415        32:31.1     33:07.5      0:36.3     10:29/M
      15    RON GUNTER                                              229   51      422        32:47.1     33:16.0      0:28.8     10:35/M
      16    TIM YANDLE                        BROOK PARK            649   50      424        32:56.9     33:28.6      0:31.7     10:37/M
      17    CRAIG MOSER                                             407   52      445        33:39.4     34:12.2      0:32.7     10:51/M
      18    Mark Goodwin                                            763   51      448        33:43.1     34:09.8      0:26.6     10:53/M
      19    BRAD SETLIFF                      Lagrange  OH          529   53      551        36:47.5     37:12.8      0:25.2     11:52/M
      20    David Stanic                                            825   53      631        41:03.6     41:21.5      0:17.8     13:15/M
      21    DANA PARSONS                                            444   53      680        45:38.4     46:05.0      0:26.5     14:43/M
Top

MALE 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    PAUL NORROD                       Wakeman  OH           423   57       72        23:12.1     23:12.1      0:00.0      7:29/M
       2    JOE GENSERT                       ELYRIA  OH            206   56      233        27:42.6     27:48.8      0:06.2      8:56/M
       3    ROBERT MIRACLE                    Mount Gilead          394   59      249        28:08.9     28:12.5      0:03.5      9:05/M
       4    CARLOS DABILA                     Cleveland  OH         125   59      304        29:14.9     29:29.4      0:14.4      9:26/M
       5    VINCENT E. LIGAS                                        338   56      305        29:20.8     29:23.8      0:02.9      9:28/M
       6    MARK KERCHMAR                     ELYRIA                705   56      330        29:50.4     30:10.7      0:20.3      9:37/M
       7    CHRIS PRESSLER                    Wellington  OH        474   57      405        32:02.0     32:19.6      0:17.5     10:20/M
       8    Glenn Pubal                                             834   55      457        33:48.5     33:55.7      0:07.2     10:54/M
       9    RODNEY GRIFFITH                                         222   57      463        34:02.6     34:32.6      0:30.0     10:59/M
      10    MARK WOLBER                                             640   57      499        35:01.0     35:08.2      0:07.2     11:18/M
      11    SCOTT BENJAMIN                                           42   59      544        36:29.0     36:45.9      0:16.8     11:46/M
      12    Jeff Pietch                                             754   56      552        36:47.5     37:14.8      0:27.2     11:52/M
      13    LARRY HAAS                        South Amherst         232   57      566        37:44.4     38:18.2      0:33.8     12:10/M
      14    MATT KROSSE                                             697   55      600        39:03.6     39:59.9      0:56.2     12:36/M
      15    MICHAEL ROBERTSON                                       496   59      662        44:00.7     44:29.6      0:28.9     14:12/M
Top

MALE 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    Randy Barkacs                     Elyria  OH            829   63       37        21:04.3     21:08.2      0:03.9      6:48/M
       2    Lennart Hultgren                  Westlake  OH          741   64      129        25:01.7     25:05.6      0:03.8      8:04/M
       3    RONALD BRUSHABER                  BROWNHELM TWP          72   63      209        27:12.7     27:16.9      0:04.1      8:46/M
       4    MICHAEL CHAPMAN                   ELYRIA                 93   60      324        29:44.5     30:21.6      0:37.0      9:35/M
       5    TOM HUTCHISON                                           279   60      338        30:02.9     30:31.7      0:28.7      9:41/M
       6    Pat Foreman                                             802   62      364        30:56.2     31:23.2      0:26.9      9:59/M
       7    CLOVIS WHITE                                            689   61      375        31:13.4     31:31.6      0:18.1     10:04/M
       8    JOHN JURCO                                              297   61      411        32:18.3     32:30.9      0:12.6     10:25/M
       9    KENNETH WEBBER                                          623   60      521        35:51.3     36:01.5      0:10.2     11:34/M
      10    RICHARD REISING                                         487   64      592        38:38.8     39:03.9      0:25.1     12:28/M
      11    Steve Fitzgerald                                        828   61      641        41:37.7     42:10.0      0:32.3     13:25/M
      12    ROBERT KISH                       VERMILION             783   60      698        49:04.8     50:02.0      0:57.1     15:50/M
Top

MALE 65 & OVER

                                                                                               Chip         Gun        Chip  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Diff        Pace  
       1    DON RIVERA                        Sheffield Village     494   68      105        24:19.7     24:23.6      0:03.9      7:51/M
       2    Tracy Nicely                                            790   66      138        25:18.0     25:20.8      0:02.7      8:10/M
       3    George Kubelik                    Vermilion  OH         730   70      165        26:22.3     26:25.6      0:03.3      8:30/M
       4    Reed Hindman                                            749   72      183        26:35.8     26:40.8      0:04.9      8:35/M
       5    Lou Povinelli                     Westlake  OH          836   83      303        29:14.6     29:19.3      0:04.7      9:26/M
       6    PATRICK TEGGART                                         594   67      406        32:02.2     32:26.4      0:24.2     10:20/M
       7    Bill Shaffstall                   Elyria  OH            798   77      502        35:06.2     35:12.3      0:06.0     11:19/M
       8    ROBERT NICKLE                     lagrange  OH          418   67      570        37:49.6     38:00.2      0:10.5     12:12/M
       9    Frank Carlson                                           820   65      577        38:01.0     38:42.8      0:41.7     12:16/M
      10    THOMAS WARYAS                                           620   65      644        41:43.2     41:53.1      0:09.9     13:27/M
      11    GARY SMITH                                              547   78      658        43:25.6     43:45.2      0:19.6     14:00/M
      12    Don Counter                       Lorain  OH            784   67      706        50:06.3     50:06.3                 16:10/M